Paratamatult on viimasel ajal üha rohkemate lapsevanemate mõtted sellel, kuidas oma last kaitsta.
Mida ja kuidas lapsele õpetada ja selgitada? Politsei-ja Piirivalve amet annab oma kodulehel lapsevanematele mõned olulised näpunäited.
Vanemad võiksid oma lapsele anda järgmist nõu:
Vanemad võiksid oma lapsele anda järgmist nõu:
- Seisa enda eest! Laps peab teadma, et tal on õigus turvaliselt elada ning et kellelgi ei ole õigus temalt elu võtta.
- Kaitse oma keha! Lapsele tuleb rõhutada, et kogu ta keha on tema oma ja et eriti hinnalised on need kohad, mis ka ujuma minnes riietega kaetuks jäävad.
- Ütle ei! Kinnitage lapsele, et tal on õigus öelda ei, kui keegi tahab talle haiget teha. Paraku õpetatakse lastele pahatihti, et täiskasvanu sõna tuleb alati kuulata.
- Kutsu abi, kui sind kiusatakse! Tavaliselt kiusatakse endast nooremaid mängu- või koolikaaslasi. Soovitage tal kaklust vältida. Laps peab juhtunust kindlasti rääkima ka mõnele täiskasvanule. Soovitage lapsel loobuda millestki, mida tülinorijad tahavad, näiteks jalgrattast, kui on ilmne, et vastasel juhul tehakse talle füüsiliselt liiga. Kinnitage, et te ei pahanda, kui ta tuleb koju ilma asjadeta.
- Räägi! Paluge, et laps räägiks teile alati, kui midagi on juhtunud. Kinnitage, et te ei saa seda kuuldes pahaseks ega riidle temaga.
- Usalda! Kui laps vajab abi, peab ta olema veendunud, et usute teda ja tahate aidata. Eriti kehtib see seksuaalse väärkohtlemise korral. Selle kohta ei valeta laps kunagi.
- Ära varja midagi! Lapsele tuttav inimene võib talle öelda, et väike musi ja puudutus võiksid jääda nende omavaheliseks saladuseks. Veenge oma last, et on asju, mida ei tohi saladuses hoida isegi siis, kui ta on seda lubanud.
- Ära luba end puudutada! Laps peab teadma, et tal on õigus puudutustest ja musist keelduda, kui see talle vastumeelne on. Kui see on siiski juhtunud, peaks laps sellest vanemale kindlasti rääkima. Ärge sundige last kedagi kallistama või talle musi andma.
- Ära räägi võõrastega! Tavaliselt ei otsi täiskasvanu omapead mängiva lapsega kontakti, kui ei ole just ilmne, et laps on eksinud või segaduses. Ära luba lapsel kunagi võõrastega rääkida ja palu tal kõik lähenemiskatsed viisakalt tagasi lükata. Paluge lapsel teile kõikidest sellistest juhtumitest rääkida.
Laps peab teadma, et kui küsimus on tema enda turvalisuses, on tal lubatud käituda tavatul viisil - ohtlikust olukorrast pääsemiseks võib ta ära joosta, kõva häälega karjuda, valetada ja ka lüüa.
Lapsele tuleb õpetada, kuidas kaitsta iseennast ja oma kodu, kuid talle ei tohi sisendada arusaama, et iga inimene on potentsiaalne kurjategija. Vältige kõigi võimalike ohtude üksikasjalikku arutelu.
Kasulikke nõuandeid:
- Iga täiskasvanu on kohustatud tagama lapse turvalisuse.
- Märka üksi kõndivat ja murelikku last ning püüa teda aidata. Selline laps on hirmul ja kaitsepositsioonis ning vanemad võivad olla keelanud tal võõrastega rääkida.
- Meenuta lapsele, et ta ei tohi ühegi võõraga kuskile minna, kui ta ei ole sulle või tema järele vaatavale täiskasvanule sellest rääkinud.
- Õpeta lapsele, kuidas käituda, kui ta on eksinud. Ta võib minna politseiniku või poemüüja juurde ning rääkida talle oma murest. Ütle talle, et ta ei läheks väga kaugele sellest kohast, kus te viimati koos olite.
- Õpetage oma lapsele selgeks teie kodune aadress ja telefon.
- Olge alati lapse läheduses. Kui sõidutate last vankris või kärus, ärge jätke teda poodi minnes välja ukse ette. Lapse turvalisuse tagamiseks ei piisa sellest, kui püüate teda läbi akna valvata.
- Ära jäta väikelast kunagi teise lapse valve alla. Palu seda teha mõnel täiskasvanul.
- Kui mõnda avalikku kohta on lapsevankriga sisenemine keelatud, ära jäta last välja ootama, vaid võta ta kindlasti endaga kaasa.
- Väikelast on turvaline kanda nn kõhukotis, muidugi juhul, kui ta liiga raske ei ole.
- Tänaval liikudes võid kasutada nn jalutusrihma. See aitab väikesel lapsel pääseda nii mõnestki kukkumisest ja loodetavasti hakkab see abimees talle meeldima. Rihm on oluliselt turvalisem kui lihtsalt lapse käest kinni hoidmine, sest tema väike käsi võib sinu peost minema lipsata kiiremini kui sa reageerida jõuad.
- Poes või ostukeskuses ära jäta väikelast järelvalveta mängunurka.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar